
Sometimes the recipes I share here on this blog are fancy and cookbook worthy. They're delicious and frugal and look amazing...
And sometimes there are recipes like this.
Far from gourmet, it's something I've started making recently when the kids are hungry and I don't have energy to think up something fancy or time consuming to make them, but need to feed them something beyond rice cakes and peanut butter. Luckily, despite being super simple to make and not much to look at, not to mention pretty cheap, my kids love this meal and think it's delicious. (Though it just looks like white rice, it actually is cheesy and gooey, though not so visible from this picture.)
I use white rice for this when I want something as cheap and as quick as possible, but you can also replace the rice with a package of cooked pasta, gluten free or not, for a super easy mac and cheese. Or you can use brown rice, quinoa, or whatever else you prefer.
The cheese I use for this is a soft white spreadable cheese sold locally, known as quark cheese. However, you can use whatever soft white cheese you want, though the taste will vary somewhat but still be tasty. I've made it also with yogurt cheese and sour cream in the past.
How much does this cost?
Well, it's hard to give an exact estimate, but the breakdown is as follows:
Rice locally is about $1.40 for a kilogram package (2.2 lbs), but I often buy it on sale for 86 cents for that size package. This recipe uses less than half a kilo (40% of a kilogram) making the rice for this recipe cost me between 35 and 45 cents.
The white cheese... well, I try to only buy it on sale, when it is $1.40 for a half kilogram (~1 lb) container, and this recipe uses half that container, so 70 cents. Not on sale, that container would cost $2.57, so it would cost $1.28 not on sale.
I buy my grated cheese from the cheese counter at the grocery store, and the cheapest cheese is $3.75 per pound, which worked out to be $2 for a non packed container of grated cheese. I used less than half of that container for this recipe, so lets say more or less $1 for that.
The quarter cup oil, honestly, is so cheap since I buy my oil on sale for $1.29 per pound (it works out to maybe a penny or two for this recipe), and same with the garlic powder and salt, so I'm leaving them out of the total cost.
Therefore, if I buy everything on sale, this recipe costs me no more than $2.05, and not on sale it costs $2.70.
For a recipe that is super easy to make and the kids love, and is enough to feed all the kids with leftovers, and has carbs and protein, and just needs sliced raw veggies to round out the meal, that really is an amazing price. And it isn't too unhealthy either.